סוגי טיפולים

 

רפואה סינית

 
 
הרפואה הסינית הינה שיטת רפואה עתיקת יומין, שמקורותיה הכתובים בני 6,000 שנה. רפואה זו רואה את האדם כנתין ולא כמרכז הבריאה, וככזה הוא ניצב בין שמיים לארץ. האדם מקבל את ההזנה שלו הן מהאדמה והן מהשמיים, תוך קיום החוקים שעל פני האדמה.

העיקרון הבסיסי ברפואה הסינית הוא שימור ההרמוניה והאיזון. רופאים סינים מסורתיים לומדים לטפח בריאות ולתקן בריאות לקויה, כשהיסוד המנחה הוא שהתרופה הטובה ביותר לפגע היא מניעתו. לכן, בראש ובראשונה אני מטפל באנשים ולא במחלות.

במטרה להגיע לשורש הבעיה של המטופל, עליי להתייחס לא רק לסימפטום אותו המטופל מציג, כי אם לזהות גם את התבנית הפתולוגית (התסמינים והסימנים) על-פי סדרת אבחנות: דופק, לשון, גוף, פנים, ריחות ותשאול כללי.

כאב כרוני הוא כאב שהחל ככאב אקוטי ולא טופל כשורה או שהיווה סימן לבעיה שלא נבדקה, כמו שנוהגים לרוב ברפואה הקונבנציונלית: פשוט מנסים להשתיק את הכאב ולא לטפל בו!
 
 
 
טיפולים בשמנים סיניים
 
 
 
 
הדבר דומה למצב בו תנהגו ברכב ותראו שבלוח השעונים נורת הבקרה של המצבר נדלקה. האם תסורו למוסך כדי לבדוק את הרכב, או שתעדיפו "לתקן" (או בהיפוך אותיות - לנתק) את הנורה? אני מניח שתבדקו את מקור הבעיה בהקדם האפשרי. עם זאת, נניח שמדובר בכאב ראש - למה לא לקחת אקמול ולכבות את הנורה?

 
ישנן טכניות טיפול רבות במסגרת הרפואה הסינית, ורבים הם האנשים אשר התנסו בחלקן. הניסיון שלי מלמד שעדיף לשלב שיטות טיפול שונות במסגרת כל אחד מהטיפולים. שילוב ייחודי ומקצועי של מספר שיטות טיפול מאפשר לבנות עבור המטופל את הטיפול המתאים ביותר, שיישא את פירותיו כמה שיותר מהר.

 
אתם מטפלים במכוניתכם במשך כל השנה, כדי למנוע תקלות ובלאי, ואפילו הופכים את המזרן עליו אתם ישנים מספר פעמים בשנה, על-פי הוראות היצרן, כדי לשמר אותו ולמנוע בלאי. ומה בנוגע אליכם? האם אתם ניגשים לרופא באופן שוטף, כדי לשמר את בריאותכם הטובה? האם הרופא המערבי מבין ומעריך את העובדה, שהמגעתם אליו כי אתם בריאים? נקודה מעניינת למחשבה.
 


 

אקופונקטורה (דיקור סיני)

 
 
העדויות על עתיקותה של הרפואה הסינית הן בנות כ- 6,000 שנה. ניתן למצוא כיתובים על אבן ובתקופות מאוחרות יותר גם על עור. כיתובים אלה מעידים על כך שהסינים של אותה תקופה היו תרבותיים הרבה יותר מהשבטים הברבריים שהקיפו אותם. עובדה זו חייבה אותם ללחום בכדי להגן על עצמם. בקרבות באותה תקופה נפגעו החיילים הסיניים במקומות שונים בגוף, כתוצאה מפגיעת אבנים. החיילים דיווחו לרופאים על מיקום הפגיעות ועל תסמינים אחרים, שלפתע נעלמו מאותה הפגיעה. הרופאים ערכו רישום שדמה לשרטוט, וציינו שנקודה מסוימת פותרת בעיה מסוימת. הדרך מנקודה זו ועד לדיקור באותן הנקודות לשם ריפוי הייתה קצרה.
 
 
 
אקופונקטורה (דיקור סיני)
 
 
 
 
בתחילה הדיקור נעשה באמצעות מחטים מחודדות מאבן, ובהמשך באמצעות עצמות דג חזקות במיוחד. איסוף המידע נמשך כל העת ההיא, ונמצאו קשרים בין תנאי מזג אוויר לבין תופעות שונות ולהופעת מחלות. הסינים הבינו שהאנרגיה זורמת ב- 12 ערוצי אנרגיה בגוף, המכונים מרידיאנים או תעלות. כל אחד מהם יוצא מאחד האיברים הפנימיים, ועובר לאורך הגוף עד לקצה של גף מסוים. כאשר האדם בריא, האנרגיה זורמת בצורה הרמונית וחלקה באותם המרידיאנים. אם נוצר בגוף מצב של חוסר איזון, ולא משנה אם הדבר נובע כתוצאה מגורם פנימי או חיצוני, אותה זרימה משתבשת. כאשר מגיע מטופל עם סימפטום מסוים, יש לבדוק היכן נפגעה אותה זרימה הרמונית של אנרגיה לאורך הגוף, ולטפל בה כגורם לבעיה.

 
באותה תקופה שמו לב שכאשר מחממים אבנים וצמחים מיוחדים (צמח הלענה למשל), ומשתמשים בהם לחימום נקודות כאב שהתגבר בקור, הושגה הטבה משמעותית. זו הייתה תחילת הטיפול במוקסיבציה. היום ניתן למצוא שימוש במוקסה במספר צורות:
  • תפזורת – בטקסטורה עבה או דקה לחימום אזורים נרחבים
  • מוקסה דחוסה בגליל דמוי סיגר – לחימום נקודות ספציפיות (כדי לחזק אפקט הדיקור), לחיזוק מערכות שונות בהתאם לאזור החימום, לשחרור אזורים כואבים, לעידוד זרימת דם ואנרגיה במרידיאנים ולחיזוק המערכת החיסונית בחילופי העונות

מטרת הטיפול באקופונקטורה היא לעודד את הריפוי הטבעי של הגוף באמצעות דיקור נקודות, המסייעות לשחרור חסימות בזרימת האנרגיה והדם, ובמילים אחרות – באמצעות השבת האיזון על כנו. קיימות בגוף מעל ל- 365 נקודות דיקור, הפזורות על-גבי מסלולי אנרגיה (המרידיאנים). ישנם 12 מסלולי אנרגיה עיקריים, הקרויים על-שם איברים פנימיים בגוף: מרידיאן הכבד, המעי הגס, הריאות וכן הלאה. לכל נקודה ישנה השפעה, כמובן על האיבר הפנימי שבמסלולו היא נמצאת, אך גם על בעיות שונות הקשורות לאזורים אחרים בגוף.

למרות החשש מכאב, טיפול זה אינו מלווה בכאב גדול, וזאת עקב שימוש במחטים דקיקות חד-פעמיות וסטריליות. לעתים ניתן לחוש תחושות שונות, שמעידות על השפעת הטיפול. תחושות אלה ניתן להגדיר כזרם חשמלי, חום ולחץ. בדרך כלל, הטיפול משחרר ומרגיע.
 


 

אלקטרו אקופונקטורה

 
 
שיטה המשלבת דיקור סיני וגירוי חשמלי של נקודת הדיקור, באמצעות חיבור חשמלי של זרם נמוך בין שתי נקודות דיקור. הטיפול משמש למקרים של כאב, טחורים, זרימת דם לקויה, חיזוק אזור חלש אחרי פציעה ועוד. בטכניקת טיפול דומה אף משתמשים בטיפולי פיזיותרפיה.
 
 
 
אלקטרו אקופונקטורה
 
 
 
 


 

שיאצו

 
השיאצו המקורי מבוסס על שיטות טיפול סיניות בנות אלפי שנים. במאה ה- 6 לספירה הביא נזיר בודהיסטי את השיטה ליפן, וכמו כל שיטה שהיפנים "גונבים", גם אותה הם שינו לבלי היכר. היפנים פיתחו את השיטה בהתאם להשקפת עולמם, לאקלימם ולאופיים, אך השיטה נותרה בעיקרה טיפול עיסוי, המתמקד בהסבת עונג ורגיעה.

בשנת 1867 החליט קיסר יפן על מהפכה תרבותית שתהפוך את יפן למדינה אירופית מתקדמת, ואסר על כל עיסוק ברפואה המסורתית. מצב זה נותר בעינו עד תחילת המאה שלנו. בשנת 1964 השיאצו הוכר רשמית לראשונה על-ידי ממשלת יפן כדרך טיפולית, המאחדת מספר שיטות טיפול. רק אז קיבלה השיטה את השם שיאצו. "שי" – אצבע, "אצו" – לחץ. כלומר, לחץ באמצעות האצבע.

עם זאת, הלחץ במהלך הטיפול לא נעשה רק באמצעות האצבע (האגודל) אלא, באמצעות שורש כף היד, האמות, המרפקים, הברכיים וכיוצא בזה. הטיפול בשיאצו מתבצע בעזרת לחיצות, מתיחות והרפיה של המרידיאנים. הטיפול אף מתמקד באזורים ספציפיים, כגון: גב, צוואר, ראש, פנים, כפות ידיים ורגליים.

לחץ ממושך במהלך הטיפול גורם למחזור הדם לזרום בחופשיות רבה ומזרז את חילוף החומרים ואת זרימת נוזלי הגוף. השיאצו מגביר את יכולת התגובה של הגוף, ובתוך כך גם את תפקודם של האיברים הפנימיים. לכן, אחת המטרות של השיאצו היא לשחרר את הגוף מהמתחים במערכת העצבים הסימפתטית.

הטיפול טוב כמעט לכל בעיה או מחלה – פנימית או חיצונית. הטיפול יעיל לכאבי ראש, גב / צוואר נוקשה – בעיות פיזיות שיכולות לנבוע מבעיה פנימית של חוסר איזון אנרגטי או מטראומה חיצונית. כמו כן, מטפל השיאצו בבעיות גוף / נפש. בנוסף לכך, ישנה יעילות גבוהה בטיפול בבעיות אקוטיות וכרוניות. מעט מאוד בעיות לא ניתן לרפא בעזרת שיאצו, ביניהן גידולים ממאירים. הטיפול כמובן מקל על המטופל במקביל לטיפולים קונבנציונליים.

חשוב לציין שהשיאצו מתבצע בלבוש מלא, מה שהופך אותו לטיפול לגיטימי ולא מאיים.
 


 

טווינא (פיזיותרפיה סינית)

 
טווינא = פיזיוטרפיה סינית. משמעות המילה: טווי – לדחוף, נה – למשוך.

לא מפתיע שטווינא הפכה להיות פופולרית גם בקרב המטפלים וגם בקרב המטופלים עצמם בתוך סין ומחוצה לה. העיקרון הטיפולי של שיטה זו מבוסס על תיאוריות ה- TCM, הכוללות את תיאוריית היין והיאנג, תיאוריית חמשת האלמנטים ותיאוריית המרידיאנים במיוחד.

הטווינא משמשת למניעה ולטיפול במחלות באמצעות שימוש בשיטות תנועה שונות, שמטרתן "להפעיל" (לשפר זרימת צ'י ודם) את המרידיאנים, לאזן בין יין ליאנג ולשפר את תפקוד האיברים הפנימיים. הרפואה הסינית טוענת שבמקום בו יש כאב, האנרגיה תקועה, ולכן בעזרת טיפול זה ניתן לפתוח את אותה חסימה אנרגטית ולשפר את זרימת הצ'י (אנרגיה, דם וחמצן במקום).

טיפול הטווינא הוא חיצוני ומתמקד, בעזרת תנועות המבוצעות באמצעות היד, המרפק והאמה, בנקודות או באזורי טיפול ספציפיים על גוף המטופל. הלחץ מופעל על-ידי המטפל ישירות על הגוף (באזור הכואב) או לאורך המרידיאנים.

השיטה היא אגרסיבית יותר משיאצו, ועם זאת ניתן להתאימה גם לילדים וגם למבוגרים, משום שהטיפול נעשה אך ורק באמצעות ידי המטפל. כמו כן, עוצמת הלחיצה נקבעת בעזרת תחושת המטפל והמטופל. כמו בשיאצו, גם טיפול זה נעשה על הבגד – דבר המונע אי-נעימויות מצד המטופל או המטפל.

באמצעות טכניקות טיפול שונות ניתן לטפל במגוון רחב של בעיות. עיקר הטיפול בשיטה זאת מתמקד בבעיות שלד (אורתופדיה) וכאב, בעיות גינקולוגיות, בעיות נשימה, בעיות פנימיות ובעיות בקרב ילדים. הטיפול חזק אבל לא חודרני, כך שלמעשה אין תופעות לוואי, למעט ריאקציה שעוברת לרוב לאחר 24 עד 48 שעות מסיום הטיפול.
 


 

אבחון

 
לפני שהמטופל עולה על מיטת הטיפולים, אני עורך עמו ריאיון, שבמהלכו הוא נשאל מספר שאלות אודות הסיבה שבעטיה הגיע והרגלי חייו (תזונה, שינה, שתייה וכדומה). כל זאת כדי לברר היכן מצוי שורש הבעיה.

בשלב השני אני בודק את איכות הדופק הרדיאלי (בסמוך לשורש כף היד). בדיקה זאת מאפשרת לי להכיר את המטופל בצורה קצת שונה. באמצעות בדיקה זאת אני לומד על המצב האנרגטי של כל אחד מהאיברים הפנימיים בגוף ועל מצבים ותהליכים פיזיולוגיים ונפשיים המתרחשים בגוף. שיטת אבחון נוספת היא הסתכלות על הלשון, המחולקת לפי אזורים ואיברים בגוף. כמטפל מומחה ברפואה סינית, באפשרותי ללמוד מהלשון על המצב האנרגטי של כל אחד מהאיברים.

לאחר שקלול כל הנתונים שבידיי, ביכולתי להתאים למטופל את הדיקור היעיל ביותר. איזון מערכת המרידיאנים יאפשר החלמה מהירה וחיזוק הגוף והנפש או במילה אחת – בריאות.
 


 

כוסות רוח

 
לפני מספר שנים נכנס לקליניקה יהודי מבוגר, ולאחר שהתיישב והסתכל סביבו אמר בפליאה: "יש לך בנקס". עניתי לו שלא ושאם היה לי, הייתי יודע. האיש ניגש למדף בהתרגשות, הצביע על כוסות הרוח וסיפר שבפולין, סבתו ז"ל היתה מטפלת בו בכוסות רוח (בנקס) בכל פעם שהיה חולה.

לא בכדי השיטה היתה נהוגה בעבר ביבשות שונות. במשך שנים רבות הגיעו אליי מטופלים, שהם והוריהם הגיעו מארצות שונות (מצרים, תימן, פולין ורוסיה), וסיפרו על כך שעוד בעודם בגולה עברו טיפול זה בסגנון כזה או אחר.

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות, מלמדים שהוואקום הנוצר בכוסות יוצר הפרדה בין הרקמות הרכות, ועוזר לטפל בכאבי גב ופרקים, בשרירים תפוסים ועוד. בטיפולים המסורתיים נעשה שימוש בכוסות רוח בהצלחה מרובה, לצורך הקלה במקרים של התקררויות, שפעות למיניהן, דלקות ריאות ועוד. מתוך הרעיון שמחלה חודרת לגוף לפי שכבות ובאמצעות טיפול בזמן, ניתן להוציא את המחלה מהגוף. בשילוב עם דיקור ניתן אף לחזק את המטופל.

טיפול נוסף המשולב עם כוסות הרוח: לפני שמניחים את הכוסות על הגוף, מורחים שמן ומבצעים את העיסוי עם הכוסות (עם הואקום). זהו טיפול מאוד אפקטיבי לכאבי שרירים ומפרקים.

השימוש בשיטה זו נמשך כבר אלפי שנים ברפואה הסינית ובתרבויות אחרות. גם הרמב"ם מציין את יעילות הטיפול וכותב: "הכאב הראומטי המתחדש מרוח יירפא באופן מיוחד, שכמעט ואין רפואה טובה לו מזו בקרן המציצה, שייתלה על מקום...".

שיטת טיפול זו הינה עתיקה כמו מקבילותיה ופועלת באמצעות יצירת ואקום והריסת כלי דם קטנים (נימים) בנקודות ובאזורים נרחבים בגוף. כך ניתן לזרז את זרימת הדם והאנרגיה באזור.

בקליניקות אני משתמש בכוסות רוח מסוגים שונים ובגדלים שונים. ברשותי כוסות חדישות שאינן מצריכות הדלקת אש, ולכן הטיפול בהן בטוח יותר, בעיקר כשמדובר בטיפול בילדים ובתינוקות.
 


 

מאסק - אקופרסורה מגנטית

 
 
הטיפול בכוסות שאיבה בשיטת האקופרסורה המגנטית שימושי בעיקר בקרב ילדים. המאסק מחליף דיקור סיני בטיפול בילדים או אפילו במבוגרים החוששים מדיקור. זאת בתנאי שאני שהדיקור מהווה כלי חשוב להצלחת הטיפול הספציפי.

כתבים אלו נקראו "מרקחות עבור 52 החוליים" ונתגלו במערת קבורה בשנת 1970. המרקחות נערכו ללא שמות, ואין בחיבורים הללו כל אזכור לתיאוריה של הרפואה הסינית המסורתית כפי שאנו מכירים אותה כיום. הכיתוב הינו בעל אופי שמאניסטי בעיקרו, אולם ישנן הוראות מדויקות להכנת המרקחות, האבקות והגלולות.
 
 
 
מאסק - אקופרסורה מגנטית
 
 
 
 
הריפוי באמצעות צמחי מרפא הינו אחת השיטות העתיקות של הרפואה הסינית, ומובן שהיא נשענת על התיאוריה הכללית של הרפואה העתיקה. זהו מדע מסודר ומדויק, ואין בו מקום לבלבול. שגיאות תגרומנה לנזק. הצמחים מסווגים לפי הטמפרטורה שלהם, כך שאם לאדם הסובל מיתר לחץ דם וממחלות חום יינתנו צמחים חמים, הרי שהסימפטומים יוחמרו ועלולים לסכן את חיי המטופל. לכן, הטיפול יינתן אך ורק בידי מטפלים שהוכשרו לכך.

צמחי המרפא מהווים שיטת טיפול יעילה למחלות שונות, כגון: מחלות עיכול, מחלות נשימה, מחלות במערכת העצבים, דיכאון, חוסר שינה וכאבים.
 


 

Scalp Acupuncture - דיקור קרקפת

 
 
דיקור קרקפת כשמו כן הוא - דיקור באזורים מסיימים בראש, המשפיעים על תנועתיות, תחושתיות ודיבור, שנפגעו כתוצאה מאירוע מוחי, ממחלת פרקינסון או מחבלה בראש. מדקר סיני אשר מומחה בדיקור קרקפת, יודע בדיוק היכן לדקור בראש כדי להשפיע על הגף או האזור החלש בגוף.
 
 
 
Scalp acupuncture - דיקור קרקפת
 
 
 
 


 

אוריקולותרפיה - Auriculotheropy

 
 
על פי הרפואה הסינית, דיקור האוזן אינו משמש רק להרזיה ולהפסקת עישון כמו שרבים חושבים. באמצעות דיקור נקודות ספציפיות, פעולה המחייבת מומחיות ודיוק, ניתן להשפיע על כל איבר ומערכת בגוף. בחלק מהטיפולים בטיפולי עציון, אנו בוחרים לשלב שיטת טיפול זאת בנוסף לדיקור נקודות האוקופנקטורה בגוף או כטיפול המשך, באמצעות השארת מחט קטנה בצורת נעץ עד למפגש הבא.
 
 
 
אוריקולותרפיה - Auriculotheropy
 
 
 
 


 

סו-ג'וק

 
 
שיטת דיקור קוריאנית המתבססת על הרפואות הסינית והקוריאנית העתיקות. המשמעות: סו = יד, ג'וק = רגל.

כפות ידינו ורגלינו דומות לגוף האדם במבנה שלהן. באמצעות שיקוף זה, ניתן לטפל דרכן בכל הגוף, בשילוב דיקור, חימום, עיסוי וטכניקות נוספות בנקודות מסוימות בכף היד ובכף הרגל.
 
 
 
סו-ג'וק
 
 
 
 


 

עיסוי

 
העיסוי הוא בעצם שיטת טיפול עתיקת יומין, בה מורחים שמן על גוף המטופל ומעסים אותו. אני מומחים למספר סוגי עיסויים (מסז') ובהם: הוליסטי, שבדי, צרפתי, עיסוי לספורטאים, אבנים חמות ועוד.

העיסוי יעיל להפגת מתחים, רענון, הרגעה, פיזור רעלים וטיפול בצלוליט. בנוסף לכך, הוא מרפה שרירים (זרימת הדם והחמצן לשריר תפוס ומכווץ נמוכים, ומצב זה גורם לייצור של חומרי לוואי, כגון: פחמן דו-חמצני, חומצות חלב ועוד. כאשר חומרים אלו נאגרים בשריר, הם גורמים לכאב ולהתכווצויות), משפר זרימת דם ומנקז נוזלי לימפה (לשיפור כושרו החיסוני של הגוף).

את טיפולי העיסוי אני מבצע כטיפול מלא, שאורכו שעה וחצי (בניגוד לכל שאר הטיפולים שאורכם כשעה) או שמשולב עם טיפול נוסף במהלך אותו מפגש, כאשר יש צורך בטיפול באזור ספציפי. במקרים אלו אני משלב שמנים סיניים או מערביים מיוחדים, אשר מתאימים לבעיה הספציפית, כגון בשרירים או במפרקים. שילוב נכון של שמנים ארומטיים מסייע מאוד לפעולת העיסוי עצמה.
 


 

נר הופי

 
 
שיטת טיפול עתיקה זו הייתה נהוגה בשבטים האינדיאניים בכלל ובשבט ההופי בפרט בארצות הברית. בשנים האחרונות שיטה זאת התגלתה כיעילה מאוד לטיפול בבעיות אוזניים כרוניות.

השם יכול להטעות אך לא מדובר בנר, כי אם בקונוס מוארך וחלול העשוי מפשתן וספוג בדבש, בדונג דבורים, בקמומיל ובשמנים ארומתיים.

אופן הטיפול: את הצד הצר מכניסים בעדינות לפתח האוזן, בעוד שאת הצד הרחב מדליקים. האש יוצרת אפקט שאיבה עדין של החמצן מתוך חלל הנר, וכתוצאה מכך מהאוזן. עקב כך, נוזלים, גזים, שעווה או דלקת יכולים להישאב לתוך הנר.

היתרונות: הטיפול מסייע בניקוי רעלים ואפילו בהרגעה, מסלק שעווה עודפת מהאוזן ופותר כאבי אוזניים, סינוסיטיס, כאבי ראש ועוד.
 
 
 
נר הופי