מיגרנה

 
כאבי ראש בכלל ובפרט אלה בדרגות הגבוהות, המכונים מיגרנה, הם אחת מבעיות הבריאות הנפוצות והמכאיבות ביותר בקרב אוכלוסיית המערב וישראל. בעיה זו כל-כך נפוצה עד שרבים מהאנשים מאמינים שהיא פשוט חלק מחייהם. לצערנו גם הרופאים חושבים כך, ולכן רבים שומעים מרופאיהם את המשפט: "אין מה לעשות, את/ה חייב/ת ללמוד לחיות עם זה".

מכל הבעיות הגורמות לכאבים, זוהי סיבת הכאב הנפוצה ביותר בחברה הישראלית ובארצות הברית, ובין הסיבות הנפוצות ביותר לביקור אצל רופאים. בארצות הברית סובלים מבעיה זו כ- 45 מיליון אנשים ובישראל סובלים מכאבי ראש כרוניים יותר מ- 2 מיליון נשים וגברים. ישנן הערכות שכ- 25% מאוכלוסיית הנשים וכ- 8.3% מאוכלוסיית הגברים סובלים מכאבי ראש כרוניים. בקרב ילדים המיגרנה שכיחה קצת יותר דווקא בקרב בנים. התקפי המיגרנה מתחילים בגיל צעיר מאוד, בגיל 12 - 13, סביב התחלת המחזור החודשי, ולכן ברפואה משערים שיש להם קשר לשינויים הורמונליים. כמו כן, בזמן ההיריון יש הקלה בכאב או היעלמות שלו.

במיגרנה ישנם 5 שלבים, שלא כולם מתקיימים:
 • פרודרומה (הזמן המבשר) – יכול להתבטא בשינויים במצב רוח, דיכאון, עייפות, דחף לאכול (שיכול להיות הטריגר למיגרנה עצמה) או בחילות
 • אאורה – לא תמיד קיימת
 • כאב ראש – יפורט בהמשך
 • סיום כאבי הראש – עם שינה והרפיה
 • פוסטדרומה – סימנים שלפעמים מגיעים בהמשך

כאב הראש המיגרנוטי הוא כאב אופייני. בהגדרה, בקרב מבוגרים הכאב נמשך בין 4- 72 שעות. אצל ילדים הוא יכול לרוב להימשך כשעה בלבד.

מדובר בכאב חד-צדדי. הוא פועם ולרוב האנשים יש צד שבו הם סובלים יותר מהכאב. על-פי הספרות, יש מעבר כאב מצד לצד. הכאב חזק ומפריע לפעילות היומיום, כלומר מגביל בעבודה או בקריאה למשל. כל פעילות כזו מחמירה את כאבי הראש. סימנים נוספים הם: פונופוביה (פחד מרעש) ופוטופוביה (פחד מאור). לעתים ישנם גם בחילות, הזעה, הקאה וחיוורון.
 

מאפיינים אצל ילדים

 
כאמור, משך הכאב קצר. הכאב יותר דו-צדדי וקדמי. כנראה שהוא פולסטילי, אך קשה לילדים לתאר זאת. ניתן להגדיר את חומרת הכאב בעזרת סרגל כאב, שנע בין סמיילי לפרצוף עצוב מאוד. גם אצל ילדים רעש ואור מפריעים וישנן בחילות והקאות. הילדים מפסידים בית-ספר בגלל המיגרנות ומעדיפים חדר שקט וחשוך.

בגלל האופי "המשפחתי" של המיגרנה, הסיפור המשפחתי מסייע לאבחנה. ביותר מ- 90% מהמקרים יש סיפור משפחתי.
 

טריגרים למיגרנה:

 
 • מתח יומיומי
 • וסת
 • הפרעות שינה
 • צום
 • מזג אוויר

יותר נדיר:
 • אורות מסנוורים
 • קפאין (לפעמים ב- Tensionheadaches)
 • ניטריטים (בשימורים ובנקניקים)
 • מונוסודיום גלוטמאט (תסמונת המסעדה הסינית) המצוי במרקים
 • אספרטיים (ממתיקים דלי קלוריות)
 • יין אדום
 • ריחות
 • שוקולד
 • גבינה צהובה וטיראמין
 

הטיפול

 
הטיפול הנפוץ הוא תרופתי כמובן. הטיפול הראשוני הוא בעיקר באנלגזיה, באקמול או באופטלגין. אנלגטיקה אינה משנה את מהלך המיגרנה. יש טיפולים אבורטיביים שמפסיקים את הכאב, אם ניתנים בשעתיים הראשונות. במיגרנה יש התרחבות כלי דם, ולכך נותנים מכווצי כלי דם. תרופות נפוצות הנחשבות לחזקות יותר הן אימיטרקס, נאראמיק ואחרות, אולם לא ניתן לתת אותם לילדים מתחת לגיל 18.
 

הרפואה הסינית

 
כאבי ראש תוארו בתרבויות רבות במהלך ההיסטוריה: בתנ"ך, במצרים הקדומה, בכתבי רפואה יווניים ובתרבויות אינדיאניות באמריקה הלטינית. טיפול באקופונקטורה (דיקור סיני) מוזכר לראשונה בספר "הקיסר הצהוב" בשנת 200 לפני הספירה. בתפיסה זו, מצבי חולי / חוסר איזון שונים נגרמים עקב שינויים באיזון של יסודות היין והיאנג או המרידיאנים (נתיבים בלתי-נראים בהם זורמת אנרגיה, צ'י, המקשרת אזורים על-פני הגוף עם איברים פנימיים). הרפואה הסינית מבדילה בין 12 סוגים עיקריים של כאבי ראש.

אופי הכאב, מיקומו, גורמים המחריפים את הכאב וסימנים נוספים מבדילים בין סוג אחד של כאב ראש למשנהו. גורם שכיח באבחנה של כאבי ראש מיגרניים הינו "תקיעות של אנרגיית הכבד". מונח זה מתאר סימפטומים, כגון: כאבי ראש חד-צדיים (בדרך כלל ברקות ובצדי הראש) המלווים בעורף נוקשה, לחץ בעיניים ובחילה. טריגרים שכיחים להתפרצות הכאב הינם: מצבי מתח ולחץ, שינויי מזג אוויר, מחזור חודשי אצל נשים ועוד. כדי לטפל בכאב ראש מסוג זה, תותאם קבוצה של נקודות דיקור ספציפיות בעלי יכולת לשכך כאב ראש ולטפל בתופעות הנלוות. חשוב להבין שאין זה אומר שהמטפל ברפואה סינית מזהה בעיה לא מאובחנת בכבד, אלא בעיה בפונקציה האנרגטית של הכבד מבחינה סינית.
 

מניעה וטיפול

 
נקודת החוזק העיקרית של הרפואה הסינית היא ביכולתה למנוע חולי ולטפל בבעיה קיימת בצורה יעילה, למרות שמנגנוני הפעולה אינם ידועים. נמצא כי סדרה של טיפולי דיקור יכולה למנוע כאבי ראש ומיגרנה, אך בהחלט ניתן לטפל בזמן ההתקף ולשכך את הכאב. הדיקור הסיני נטול תופעות לוואי, אינו סותר טיפול תרופתי כלשהו ומתאים לרוב האוכלוסייה: ילדים, מבוגרים, קשישים ואף נשים בהיריון. הצלחת הטיפול בדיקור יכולה לבוא לידי ביטוי בהקטנת הצורך בשימוש במשככי כאבים.
 

כמה טיפולים

 
באופן כללי, יש להשלים סדרה של כ- 10 טיפולי דיקור, בתדירות של פעם עד 3 פעמים בשבוע. למשך הזמן בו סובלים מכאב ראש יש השפעה על מספר הטיפולים הנדרשים. עם סיום הסדרה יש לערוך מעת לעת טיפולי תחזוק נוספים, במטרה לשמר את המצב ולמנוע את הישנות הכאב.
 

סיכום

 
דיקור סיני הינו כלי חשוב במניעת כאב ובטיפול בו. יעילותן מוכחת בכל הנוגע לטיפול בכאבי ראש ובמיגרנה.

כלל מפתח להצלחת הטיפול הינו תיאום ציפיות עם המטופל והבנת מגבלות השיטה לצד הכרה במעלותיה: שיכוך כאב ראש כרוני אינו להטוט קסמים, שכן הוא מצריך השלמת סדרת טיפולים, כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר לאורך זמן. הניסיון מלמד שקשה לרפא לחלוטין מיגרנה חריפה בקרב חולים כרוניים, הסובלים ממנה שנים רבות. עם זאת, בהחלט ניתן להוריד משמעותית את מספר ההתקפים, עוצמתם ומשכם, ובכך לשפר את איכות החיים של המטופל ולהחזיר לו את השליטה בחייו.