בלט דיסק

 

גם אתם סובלים מכאבי גב ומתחושת נוקשות בשרירים, המגבילה את התנועה וסיבוב הגוף או הראש?

 

אשמח להסביר מדוע זה קורה ואיך אוכל לעזור לכם

 
אמנם ההתמחות שלי ברפואה סינית מתמקדת בבעיות כאב ובאורטופדיה, אולם התלונה הנפוצה ביותר בקליניקה שלי היא כאבי גב. בהמשך תוכלו להבין מדוע אני יכול לסייע גם למטופלים הסובלים מכאבים קשים והקרנות לגפיים, ולכאלו שכבר הוצע להם להגיע לניתוח כזה או אחר. באמצעות מספר טיפולים ניתן לנצח את הכאב ולמנוע ניתוח מיותר.

בחלק מהמקרים כאבי גב מופיעים לאחר מאמץ, בחלק אחר עקב תנועה לא טובה ובחלק גדול מהמקרים כאבי גב מופיעים עקב בלט או פריצת דיסק.
 

מה זה בעצם פריצת דיסק / בלט דיסק?

 
חוליות עמוד השדרה מופרדות זו מזו באמצעות סחוסים, שתפקידם למנוע חיכוך בין החוליות ולשמש כבולם זעזועים. כאשר הדיסק מתנוון (לאחר פגיעה, עומס או גיל), חלקו הפנימי עלול לפרוץ מהשכבה החיצונית או לבלוט. החלק השבור או הבולט של הדיסק יכול ללחוץ על שורש עצב בתוך תעלת עמוד השדרה או באזור בו העצב יוצא מעמוד השדרה, על מנת לעצב את איבר המטרה, לגרות אותו ואף לפגוע בו.
 

סימנים לפריצת דיסק / לבלט דיסק

 
המקום השכיח ביותר לפריצה או לבלט דיסק הוא בגב התחתון, מה שיגרום לכאבים בגב התחתון ולהקרנות לאחת הרגליים. לעיתים שתי הרגליים סובלות מכאב ולעיתים אין בכלל כאבי גב והכאב מתרכז ברגל, בברך או במפשעה.

הסיבה לכאב ברגל, בברך ובכפות הרגליים היא פגיעה באחד העצבים, היוצאים מבין החוליות בגב, באזור בו יש לחץ על העצב, ומסתיימים בכף הרגל או בכל מקום אחר בו מורגשים הכאב או הנימול. משום שהעצבים מעבירים מהמוח את פקודות התנועה והתחושה, בנוסף לכאב בגב או לאורך הרגל עלולים להיות קושי בהרמת כף הרגל, הירדמות ואף בעיות בשליטה על מתן השתן והצואה.

החוליות בהן שכיח ביותר למצוא בלט או פריצת דיסק הן: l3-l4 ,l4-l5 ,l5-s1.

גם אזור הצוואר סובל מפריצות ומבלטי דיסקים. במקרים אלו נראה בדרך כלל השפעה על הזרוע, בית השחי, השכמות, הכתף ואצבעות הידיים.
 

טיפול בבלט / בפריצת דיסק ברפואה הקונבנציונלית

 
בחלק מהמקרים, מנוחה בבית או משיחת האזור במשחה לשחרור שרירים ונוגדת כאב (בדגש על משחות טבעיות ונטולות כימיקלים), תעזורנה להפיג את כאבי הגב. בזמן זה מומלץ להימנע מפעולות שונות, הכוללות מאמץ ועלולות להגביר את הלחץ על החוליות, כמו הרמת חפצים כבדים והתכופפות, אך כן מומלץ להמשיך לנוע ולעשות מתיחות קלות.

כאשר המנוחה לא מועילה וכאבי הגב אינם חולפים, הטיפול המקובל הוא תרופות נוגדות דלקת לשיכוך הכאב. בדרך כלל זהו השלב בו שכנה / חבר / בעל המכולת ממליצים על כדור שמסייע בדיוק לאותה הבעיה - ולא ממש משנה אם גורם הבעיה זהה או לא, שכן העיקר שהיה כאב כלשהו. במידה שמשככי הכאב לא עוזרים, משתמשים בזריקות (קורטיזון או אפידוראליות). במידה שהתופעה מחריפה ומפריעה לחיי היומיום, שוקלים ניתוח - יש מספר סוגי ניתוחים, שישפיעו בצורה כזו או אחרת על הדיסק או העצב. על-פי פרופסור סלעי, מנהל המחלקה האורטופדית במרכז הרפואי בילינסון, 99% מניתוחי כריתת הדיסק מיותרים. כמו כן, על- פי הערכה אלפי ישראלים עוברים מדי שנה ניתוח מיותר. הספרות האורתופדית מלמדת בצורה חד-משמעית, שתוצאות הטיפול הניתוחי והטיפול השמרני זהות.

עם זאת, מכיוון שהמטופל סובל מכאבים חזקים ומגלה חוסר סבלנות, הרופא ממליץ על ניתוח דחוף והמטופל בוחר הפתרון זה. לדברי פרופ' סלעי, כ- 10% מהמנותחים יסבלו מתופעות לוואי קשות, כתוצאה מכריתת הדיסק - החל משיתוק של גפה אחת, דרך שיתוק מוחלט של שתי הרגליים וכלה במוות. האחרים נהנים מהקלה, אלא שהיא קלה ביותר ואינה משמעותית ביחס לתוצאות הטיפול השמרני. מטופלים שהגיעו למרפאה לאחר ניתוח ועדיין סובלים מכאבים עזים, מספרים שכאשר הלכו לביקורת לאחר הניתוח, נאמר להם שהניתוח הצליח ושהרופאים המנתחים לא יודעים מדוע נמשך הכאב, שכן הם מומחים לאורתופדיה ולא לכאב.

ההמלצות: בדקו היטב עם הרופא המטפל שלכם אם הניתוח הוא האופציה היחידה והמיטבית. נפוצים במיוחד הם המקרים שבהם מגיע מטופל עם הפניה לניתוח ומבקש עזרה רק עד הניתוח. לאחר טיפול או שניים הוא מבטל את הניתוח, פשוט משום שהוא מרגיש הרבה יותר טוב.
 

מתי הניתוח הוא בגדר חובה?

 
חובה לנתח כאשר ישנם כאבי גב תחתון או כאבי צוואר הנובעים מפריצת דיסק וקיים שיתוק מתקדם של גפה אחת או שתיים, אובדן שליטה על הסוגרים או צורך בכמויות גדולות מאוד של משככי כאבים בשל החמרה משמעותית בכאב.

בהיעדר אחד משלושת הגורמים הללו אין שום אינדיקציה לניתוח כריתת הדיסק, כפי שקובע פרופ' סלעי. במקרים רבים שאיבה וניתוח הדיסק מתגלה כפרוצדורה מיותרת וכאבי הגב ממשיכים להופיע ואף מחמירים.
 

כיצד אני יכול לעזור? (שמח ששאלת)

 
דיקור סיני נמצא כטיפול יעיל ביותר לכאבי גב באופן כללי ובמקרה של בלט או פריצת דיסק בפרט. בקליניקה שלי אני משלב מספר שיטות טיפול נוספות, בנוסף לדיקור, על-מנת "לתקוף את הבעיה" ממספר כיוונים, לחזק את אפקטיביות הטיפול ולתת לכל מטופל ומטופל את הטיפול הנכון ביותר עבורו.

במקרים של כאבי גב עקב דלקת, כאבי שרירים, בלטי דיסק או פריצת דיסק, אני משתמש בדיקור סיני, טווינה, שיאצו, עיסוי עם שמנים מיוחדים העוזרים לשחרר את השרירים, חימום t.d.p, כוסות רוח, אלקטרו-אקופנטורה, טייפ קינסיולוגי ועוד.

זאת על-מנת לגרום בשלב הראשון להקלה בכאבים האקוטים, בשלב השני לשפר את התנועה ולהפחית את הכאב (שיפור בעוצמת הכאב ותדירות הופעתו) ובשלב השלישי לשקם ולמנוע התפרצות חוזרת.
 

טיפול בצוואר תפוס

 
צוואר תפוס וכאבי צוואר הינן תלונות שכיחות מאוד בקליניקה שלי בפרט ובקרב הפונים לטיפול ברפואה סינית בכלל. יכולות להיות לכאבים אלו סיבות רבות, כגון: מתח בשרירי הצוואר שיכולים לנבוע ממתח נפשי, תנועה לא נכונה, תנוחת שינה או ישיבה לא טובה (ישיבה ממושכת מול מחשב), פגיעה במפרקים הבין-חולייתיים, תאונת דרכים, "צליפת שוט", פריצת דיסק צווארי, היצרות תעלת עמוד השדרה, חבלה, נפילה, פציעת ספורט, דלקת פרקים, חוסר בתנועה ובפעילות גופנית, הסתיידות בחוליות ותהליכים ניווניים החלים עם הגיל על גופנו וגורמים להיחלשות השרירים, העצמות והרקמות הרכות.

התופעות שנחוש יהיו: כאב מקומי בצוואר, תחושת נוקשות שרירית שתבוא לידי ביטוי בקושי ובכאב בהטיית הראש לצדדים, הקרנות לכאבי ראש, סחרחורות, הקרנות לכתף או לאורך היד וכאבים בשכמות.

מניסיוני, השילוב של דיקור סיני עם חימום, טווינה, שיאצו ומתיחות עדינות של הצוואר, מחזיר את טווח התנועה לצוואר, משחרר את נוקשות השרירים ומרפא את הכאב ואת הקרנות הכאב לאזורים השונים.

אין סיבה שגם אתם לא תשתחררו מהכאב – התקשרו עוד היום לקביעת תור!